Saugant visuomenės sveikatą, nuosavybę, maisto produktus bei jų žaliavas, labai svarbu naikinti graužikus ir buitinius parazitus. Kenkėjai – graužikai, vabzdžiai, erkės, įvairūs buitiniai parazitai – ne tik neigiamai veikia žmogaus psichologiją, pridaro didžiulių ekonominių nuostolių, bet yra ir užkrečiamųjų ligų, jų sukėlėjų nešiotojai bei platintojai. Įsikūrę visur, kur tik yra gaminamas, apdorojamas ar laikomas maistas, graužikai nemaža jo suėda, o dar daugiau užteršia seilėmis, išmatomis, šlapimu ar gaišenomis.
Nuostoliai dėl tokios taršos yra beveik dešimteriopai didesni negu sunaikinamo maisto. Žiurkės ir pelės turi nuolatos ką nors graužti, kad nudilintų dantis. Viena žiurkė per parą suėda apie 25 gramus maisto, vadinasi, šimto žiurkių kolonija per metus jo sudoroja visą toną. Šie graužikai nepakelia alkio, be maisto gali gyventi ne ilgiau kaip penkias paras, todėl ir jų apetitas toks didelis. Visame pasaulyje be paliovos kovojama su graužikais. Alkanos žiurkės itin agresyvios – puola mažus vaikus, kartais ir suaugusiuosius, suėda viščiukus, žąsyčius, mažus triušiukus, nugraužia elektros laidus ir panašiai.
Graužikų platinamos ligos: leptospirozė, jersiniozė, listeriozė, pseudotuberkuliozė, trichineliozė, tuliaremija, maras, salmoneliozė, erkinis encefalitas, Laimo liga ir kt. Jie, kaip sakyta, yra virusų nešiotojai bei platintojai, pavyzdžiui, hemoraginės karštinės su inkstų sindromu. Į aplinką su graužikų išskyromis patekęs virusas išdžiūsta, bet nežūva, užkratą bet kada galima įkvėpti su dulkėmis.
Graužikus ir buitinius kenkėjus būtina nuolatos ir laiku naikinti, kad užtikrintume maisto produktų apsaugą, išvengtume neigiamo psichologinio poveikio, materialinių nuostolių, o svarbiausia, užkirstume kelią užkrečiamosioms ligoms plisti. Tai ypač aktualu maisto ruošimo įmonėms, nes galutinę produkcijos kokybę lemia ne vien technologiniai procesai, bet ir įmonės kokybės valdymo sistema, kurios viena sudedamųjų dalių – apsauga nuo graužikų ir vabzdžių.
Akredituojant maisto pramonės įmones, reikalaujama užtikrinti graužikų ir buitinių parazitų naikinimą. Saugus maisto produktas turi būti ne tik geros išvaizdos, nepriekaištingos kokybės, bet ir nepažeistas kenkėjų. Maisto produktų saugumas turi būti užtikrinamas visą jo auginimo, dorojimo ir gamybos procesą iki pat pateikimo vartotojui. Vartotojas turi gauti patogeniniais mikrobais neužterštą maistą, vandenį ir kt. Dėl to labai svarbu užtikrinti visų maisto gamybos grandžių (ruošimo, sandėliavimo, transportavimo ir t. t.) apsaugą nuo graužikų, vabzdžių ir kitų kenkėjų.
Šiuo metu mūsų šalyje privalomo profilaktinio aplinkos kenksmingumo pašalinimo (dezinfekcijos, dezinsekcijos ir deratizacijos) tvarka tebėra prasta. Dauguma įmonių stengiasi išvengti sutarčių sudarymo. Dėl nuolatinės kenkėjų kontrolės vieni mėgina minėtus darbus daryti patys, kiti laukia paraginimo iš kontroliuojančiųjų institucijų. Tačiau ši paslauga yra privaloma ir negali būti atliekama nei pačių darbuotojų jėgomis, nei pasitelkiant naminius graužikų naikintojus – katinus. Veiksmingiausiai tai padaryti gali licencijuoti juridiniai asmenys. Atsižvelgdami į objekto specifiką ir išmanydami graužikų biologiją, specialistai parenka tinkamas chemines medžiagas bei preparatus ir užtikrina atliekamos paslaugos kokybę ir saugumą. Be to, šią veiklą reglamentuoja Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro 2006 m. vasario 27 d. įsakymas Nr. V-137 Lietuvos higienos norma HN 90: 2006 „Dezinsekcijos ir deratizacijos bendrieji saugos reikalavimai“ (Žin., 2006, Nr. 27-918), reikalaujantis, kad įmonių, įstaigų, organizacijų administracijos dezinsekcijos ir deratizacijos darbus savo objektuose organizuotų pagal sudarytas sutartis su juridiniais asmenimis.
Taigi, norėdami išvengti maisto užteršimo, materialinių nuostolių ir minėtųjų užkrečiamųjų ligų plitimo, netaupykime savo ir kitų sveikatos sąskaita.
Užsisakykite meistro paslaugas dabar, spausdami čia.- PASLAUGOS UŽSAKYMAS.
Visos meistras1.lt paslaugos.